Вхід на сайт

Пошук

Годинник

Крилаті вислови

Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Міні-чат

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 27

Про Глибоччину

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Вівторок, 19.03.2024, 05:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт   вчителя   історії   Опришенської   ЗОШ   І-ІІІ   ступенів  Боднарюка   Миколи   Івановича
Головна | Реєстрація | Вхід
Клуб "Юний Нумізмат"


Клуб "Юний Нумізмат"

  DSC_0292   DSC_0333  

Микола Боднарюк вчитель історії Опришенської ЗОШ І – ІІІ ст., директор Опришенського музею археології та етнографії ім. Максиміліана Гакмана, Глибоцького району.

Нумізматичні матеріали Нового часу з с. Опришени на Буковині.

Опришени село що розташоване в басейні річки Серет, перетине торгівельними шляхами які зеднували  середньовічні столиці Молдовського князівства з Західною Європою та Східними землями сучасної України, через місто Хотин. Торгівля завжди відіграла важливу роль у житті місцевого населення покращуючи їхній матеріальний стан. Поселення які виникали на торгівельних шляхах у середньовіччі та Новому часі, досі відкривають для дослідників різноманітні цінні для науки артефакти.

Важливою категорією знахідок, виявлені XVІ – XVIIІ ст., в селі, постають нумізматичні матеріали, які зафіксовані під час досліджень починаючи з 1999 року [13, с. 268].

Про цікаві знахідки монет XVІ – XVIIІ ст. на території села розповідають сторожили. А за останні десять років знайдено більше десятка унікальних нумізматичних артефактів. Правда, не всі вони потрапляють до дослідників, більшість розпорошується по приватних колекціях, втрачаючи свій «паспорт» і назавжди гинуть для науки. Але є й щасливі винятки. До них відноситься досить рідкісні знахідки молдовських, турецьких, угорських і польських монет XVІ - XVІІ ст., які знайдені на  поселеннях Нового часу села Опришени та околиць [2, с. 4; 3. с.8; 14, с.2].

Перша монета була знайдена в травні 1999 р. на території селища XІV – XVIIст., де було зібрано колекцію численних фрагментів кераміки і зафіксовано скупчення перепаленого каміння, кісток і залізних шлаків. Дослідження монетної знахідки дозволило встановити, що це молдавський гріш господаря Богдана ІІІ [1504-1517 рр.].

На аверсі монети в центрі розташоване зображення герба Молдавського князівства – голови тура, між рогами якого розміщується пятипроменева зірка, зліва – сонце, а справа – півмісяць. Навколо монети частково збереглась легенда, написана кириличними шрифтом – «IW БОГДАН …ВОДА…Г .» На реверсі монети в центрі розташований подвійний хрест, а в круговій легенді продовжено напис реверсу «ПОДАР ЗЕМ…МОЛ…ВС» тобто «Богдан воєвода господар землі молдавської».

         Діаметр монети становить 18 мм, її вага 0,9 г., на сьогодні це перша добре задокументована знахідка монети Богдана ІІІ на Буковині. Дослідження зображень та написів на монеті показує, що вона відноситься до ІІ типу монет цього господаря [10, с.226].

Монети господаря Богдана ІІІ – досить рідкісні нумізматичні пам’ятки, крім того, вони відносяться до заключного етапу регулярного карбування грошей у Сучаві.

Друга монета цього ж господаря була знайдена в листопаді 2008 року, і відрізняється вагою, яка становить 1.05 грама, і більш низькою якістю срібла. На аверсі монети в центрі розташоване зображення герба Молдавського князівства – голови тура, між рогами якого розміщується пятипроменева зірка, зліва – сонце, а справа – півмісяць. Навколо монети   легенда, написана кириличними шрифтом – «IW БОГДАН …ВОДА…Г .» На реверсі монети в центрі розташований подвійний хрест, а в круговій легенді продовжено напис реверсу «ПОДАР ЗЕМ…МОЛ…ВС».

Серед нумізматичних знахідок потрапились і турецькі срібні аспри (акче). У відмінному стані збереглась монета Селіма – І (1512 1520 рр.). Діаметр монети становить 11мм, вага 0.66 грама. Датується останнім періодом правління султана 1517 – 1520 роками.

До першої половини XVІ ст., відноситься і знахідка турецької монети аспра (акче), султана Сулеймана – І (1520 – 1566 рр.). Монета виготовлена з якісного срібла, вага становить 0.65 грама, діаметр 10 мм. На AV: Легенда Sultan /Suleyman/ bin * şah/ Ha RV: (Azze nasaruhu be) duri/ (E)dirne/ sene/ Монета відноситься до І групи монет султана (1512 – 1541 рр.), І – го періоду (1520 – 1534 рр.), викарбувана в місті Едирне [11, с.277].

До другої половини XVІ ст., відноситься і знахідка турецької монети (дирхема) султана Мурада ІІІ (1574 - 1595). Монета виготовлена з високоякісного срібла, вага становить 2.60 грама, діаметр 19 мм. На AV: Легенда Sulta (n Murad) / bin sultan (Selim şah /azze nasruhu). Ha RV: В центрі: duri, внизу; be, зверху; Наleb, посередині. Навколо по окружності: (Halledallahu mulkeh)u ve sultanehu sene [12, с.325; 6, с.192].

До цього періоду належать і інші знахідки угорських та польських монет.

Угорська монета Максиміліана – ІІ, срібний денарій, датується 1578 роком. На AV: По центру зображення щита, герба Угорського королівства і дата 1578 рік, навколо надпис МАХ /Максиміліан/ * ІІ /другій/ * RO /Романіян/ римської * І /Імперіум/ Імперії * S /Санктум/ священної * А /Австрії/ * GH /Германії/ * HU /Хунгарії/ Угорщини * ВО /Богемії/ * R /РЕХ/ король. На RV: В центрі зображення Діви Марії з немовлям на лівій руці, по бокам букви К; В. (Кременіца Баньська), навколо надпис, PATRONA (покровителька) * UNGARIE (Угорщини). Монета виготовлена із високоякісного срібла, вага становить 0.45 грама, діаметр 16 мм.[7, c.68-69].

В літку 2013 року на даному поселені виявлені ще дві угорські монети  XVІ ст. Монети збереглись у незадовільному стані але зображення на них збереглися. На AV: щит герб угорського королівства. На RV: зображення Діви Марії з немовлям на лівій руці, по бокам спостерігаються букви К; В. Діаметр монет 16 мм вага 0.35 гр.

Перша польська монета являє собою трьох грошевик польського короля Сигізмунда – ІІІ (1587 – 1632). На AV: Зображення голови короля повернута в право, навколо надпис SIG / Сигізмунд/ * ІІІ /третій/ * D /деї/ Божою * G /грація/ милістю * REX /король/ * PO /Польща/ * D /дукс/ князь * LI /Литви/.

 На RV: Зображення герба міста Рига, зверху римська цифра три, що означає три гроша. Знизу букви ініціали монетного майстра. Навколо монети надпис; GROS /гросус/ гріш * ARG /аргентум/ срібний *TRIP /тріпес/ потрійний *CIVI /міста/ * RIGE /міста Риги/. Монета виготовлена із високоякісного срібла вагою у 2.35 грама, діаметр 22 мм.

 Інший трояк Сигизмунда – ІІІ, 1593 року, знайдений в ліку 2012 року.  На AV: портрет короля ("SIGSM III D. G. REX. PO. M. D. L"). На RV: номинал, орел, герб Вазов, "Погоня" "GROS ARG / TRIP REG / POLONI /. Вага 2.30 грама, діаметр 22 мм.

         Одна з найважливіших знахідок 2013 року, монета трьох грошовика Штефана Баторія 1585 року.  На AV:  портрет короля,  ("STEP D. G. REX. PO. M. D. L"). Найцікавіше те що на RV: номинал римськими цифра "IІІІ" замість ІІІ, зображення орел, герб Баторіев, "Погоня", дата, "GROS ARG / TRIP. M. D. / LIT" і по бокам знизу з ліва і права по одній троянді.  Вільно. Вага 2.35 грама, діаметр 22 мм.[16, с.240]

Трояк, трьох грошевик (польська trojak) – срібна польська монета номіналом у три гроша, яку почали карбувати у 1528 р. (у Литві з 1546 р.) на Краківському і Торунському монетних дворах, пізніше з 1580 року майже на всіх монетних дворах Речи Посполитої. У 1588 – 1627 рр., трояки були найбільш популярні обігові гроші. Після довгої перерви карбування трояка відновилась у 1650 – 1665 і 1684 – 1685 рр. Потім вони випускались періодично у 1706, 1753 – 1756рр.

З 1580 року трояки виготовлялись із 2.4 г. (білля 2 грама чистого срібла). Трояки були розповсюдженими на українських, білоруських землях в XVІ – XVIII ст. У скарбах як правило, зустрічаються трояки польської і литовської чеканки, рідше руські і ризькі (4, с.122). До ризького типу відноситься і трояк з Опришен.

В літку 2013 року, на правому березі річки Опришанка на поселені нового часу виявлений польський  пів гріш Сигізмунда Августа, 1559  року карбований у Вільно. На АV: зображення орла та напис ("SIGIS. AVG. REX. PO. MAG. DVX. L"). На RV: зображення "Погоня", дата ("MONETA MAGNI DVCAT LITVA"). Вага становить 2.056 грама, діаметр 20 мм. Ще один пів гріш зберігся фрагментовано.

До польських монет відноситься і знахідка соліда Августа – ІІІ Товстого (1734 - 1763) який датується 1758 роком, виготовлений з міді. На AV: портрет короля ("XAVERIUS III  REX. POL"). На RV: герб Cаксонії та надпис "SAX 1758".  Діаметр 14 мм., вага 0.30 грам.

Продовжуючи дослідження на нижній течії річки Котовець в басейні ріки Серет виявлені декілька монет датовані XVІ – XVIIІ ст., які належать до молдовської, польської, угорської та турецької чеканки.

Серед монет Молдовського князівства першої половини XVІ нараховується срібний гріш Богдана – ІІІ (1504 - 1517) виготовлений з високоякісної проби срібла, частково пошкоджений. На AV:  монети в центрі зображення герба Молдавського князівства – голови тура, між рогами якого розміщується пятипроменева зірка, зліва – сонце, а справа – півмісяць. Навколо монети частково зберіглась легенда, написана кириличними шрифтом – «IW БОГДАН …ВОДА…Г .» На реверсі монети в центрі на щиті розташований подвійний хрест, а в круговій легенді продовжено напис реверсу «ПОДАР ЗЕМ…МОЛ…ВС». Діаметр монети становить 19 мм, її вага 0,8 г. Це третя знайдена монета Богдана – ІІІ в басейні річки Серет.

Не менш цікавою являється знахідка молдовської монети Штефана – ІV (1517 – 1527 рр.). (Штефаніци). Монета частково пошкоджена. Виготовлена з міді. На AV: в щиті  голова тура, між рогами пятипроменева зірка. Навколо легенда http://monederomanesti.cimec.ro/cruce.gifІW.CTEФANA.BOEBOДA.ГOCПO. На RV: по центру щит з подвійним хрестом. З правого боку між щитом і легендою квітка. Навколо легендаhttp://monederomanesti.cimec.ro/cruce.gifДAP. ЗEMЛHMOЛДAB.CKOИ. Легенди розділені хрестиками та квітками. Діаметр 18 Х 19 мм., вага 0.65 гр. Воєвода Штефаніца продовжує карбування монет по стопі Богдана – ІІІ але відходить від традиційного зображення молдовського герба на монетах, зображуючи голову тура в щиті [8, с.31].

Угорськи монети представлені срібними денаріями,  Максиміліана – ІІ. Перша датується 1564 роком. На AV: По центру зображення щита, герба Угорського королівства і дата 1564 рік, навколо надпис МАХ . ІІ.  RO. І. S. А. GH. HU. ВО. R. На RV: В центрі зображення Діви Марії з немовлям на лівій руці, по бокам букви К;В., навколо надпис, PATRONA UNGARIE. Монета виготовлена із високоякісного срібла, вага становить 0.45 грама, діаметр 16 мм. Друга монета має такі самі розміри і зображення лише без датування.

Польськи монети представлені  монетами  Сигизмунда – ІІІ початку XVІІ століття. Перша монета, шеляг приблизно 1621року. На AV: коронована "S", легенда  ("SIG III D G REX POL M D L "). На RV: герб Риги ("SOLIDVS CIVI RIGENSIS"). Рига. Діаметр 18 мм., вага 0.80 гр.[7, с.72]

Друга монета автентична. На AV: коронована "S", легенда  ("SIG III D G REX POL M D L "). На RV: герб Риги ("SOLIDVS CIVI RIGENSIS"). Рига. Діаметр 18 мм., вага 0.86 гр.

Третя монета приблизно цього періоду. На AV: коронована "S", легенда  ("SIG III D G REX POL M D L "). На RV: герб Риги ("SOLIDVS CIVI RIGENSIS"). Рига. Менш за розмирами. Діаметр 15 мм., вага 0.45 гр.[9, с.128].

Четверта монета представлена шелягом Сигизмунда ІІІ приблизно 1620 роком. На AV: коронованная S, легенда ("SIG III REX PO D P"). На RV:  корона, над двома щитами зображення в щитах не розбірливі, легенда ("SOLIDVS REG POLO") [5, с.106; 7, с.73].

         Турецьки монети представлені трьома срібними акче початку XVІ   століття діаметром від 9 до 10 мм, та вагою 0.48 – 0.50 гр, ще не ідентифіковані. Цікавою є і знахідка турецької пари Мустафи – ІІІ (1757 – 1774 рр.).  Виготовлена з високоякісного срібла у Стамбулі. Діаметр 15 мм, вага 0.65 гр.                                           

         Після ретельного дослідження території, пошуковцями виявлено велику   кількість різноманітного супутнього матеріалу, який дає більш повну інформацію про дані поселення та її мешканців.

Важливою категорією знахідок, виявлені XVІ – XVII ст., на поселенні, є гончарна кераміка, уламки різних розмірів сірого та червоних кольорів,

вінчики, дінця, стінки, ручки, кришки, чаші, миски [13, с.268; 15, с.234].

На поселеннях знайдені срібні та бронзові перстні печатки. Срібні грушеподібні   ґудзики  вагою у 0.35 гр.[16, с.240-241]. На поверхні поселення зібрано багато бронзових пластинок,  свинцеві пістольні кулі різної ваги від 2 – ох до 9 –ти грам. Серед знахідок нараховуються і три торгівельні свинцеві пломби XVІ – XVII ст.

Відкриття нових нумізматичних пам’яток в басейні ріки Серет дає можливість більш розширеного вивчення монетного обігу на Буковині в різні часи. Знахідки рідкісних турецьких, польських, угорських, молдовських монет, які зроблені на нововиявлених поселеннях, відкриють нову сторінку у вивченні грошевого обігу на Буковині в XVI - XVIІІ століття і стануть для дослідників підтверджуючим матеріальним джерелом різним письмовим пам’яткам середньовіччя.

Література: 1.Боднарюк М.І. Археологічні памятки с. Опришени.// Буковинський історико – етнографічний вісник. – Чернівці, 2003. - Випуск 5. – с. 12 – 13.; 2. Боднарюк М.І. Юні опришенці колекціонують старовинні монети. // Новий день. № 3. 17. 01.2003. – с.4.; 3. Боднарюк М.І. Давні дорогоцінні  монети. // Новий день. № 16. 16. 04.2015. – с.8.; 4. Зварич В.В. Нумезматический словарь. – Львов,  1978. -224с.; 5. Котляр М.Ф. Нариси історії обігу й лічби монет на Україні XІV – XVІІ ст. – Київ. 1981.- 240с.; 6.Нудельман А.А. Монеты и денежное обращение на территории  Днестровско – Прутского междуречья (І в. до. н.е. – XVІІ в.). // Древняя культура Молдавии. – Кишинев. 1974.- С. 191-229.; 7.Огуй О.Д. Монетно лічильні найменування на Буковині та в Молдові (кінець 14 – перша третина 19 ст.). – Чернівці. 1997.- 224с; 8.Огуй О.Д. Чернівці та околиці: грошовий обіг та монетні знахідки протягом тисячоліть. – Чернівці. 2007.- 148с.; 9.Пивоваров С.В. Нумізматичні пам’ятки Буковини. – Чернівці. 2002р. – 248 c.; 10.Пивоваров Сергій, Микола Боднарюк. Молдовський гріш господаря Богдана ІІІ із с. Опришени. //Іван Франко і Буковина. – Чернівці. Прут. 2006 рік. – 464с.; 11.Визначення монети проведено співробітником Кишинівського історичного музею А. Болдуряну.; Sreckovic S. Akches (Volume Three). Suleyman I Kanunî 926 - 974 A.H., - Beograd. 2003 – С. 274 - 289.; 12.Визначення монети проведено співробітником Кишинівського історичного музею А. Болдуряну.; Nicolae E., Custurea G. Tezaurul monetar din secolul al XVI - lea descoperit la Bercioiu, jud. Vîlcea  buletinul societăţii Numismatice Române , 77- 79, 1983 – 1985 . – Bucureşti. 1986. – С. 309 – 327.; 13.Bodnariuc N. Oprişeni – un sat Românesc din Ucraina. // Diversitatea expresiilor culturale ale habitatului tradiţional. – Chişinău. 2007. – c. 226 – 271.; 14.Bojescu D. Pământul nostru magic şi etern.// Concordia №14.15.18. 5.04. 12.04. 3.05.2003. – р.2.; 15.Covalciuc Dumitru. Oprişeni, un sat la răspântiile istoriei. – Cernăuţi. 2008. - р.288.; 16. Covalciuc Dumitru. Pagini Oprișenene. – Herța. 2014. p.246.

 

 

 

 

 

 

 


Copyright MyCorp © 2024